  • Mfr # PRT-S32NL-PA
  • Zoro # G207951096
Free Shipping & Returns
Key Features
Cable Tie Style
Releasable Plenum Rated
Nominal Length
32 in
Width
0.35 in
Nominal Max. Bundle Dia.
9.23 in
Color
Natural
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
PRT-S32NL-PA
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Nominal Length
32 in
Width
0.35 in
Nominal Max. Bundle Dia.
9.23 in
Actual Length
32 in
Max. Bundle Dia.
9.64 in
Details
Item
Cable Tie
Cable Tie Style
Releasable Plenum Rated
Color
Natural
Material
Nylon 6/6
Tensile Strength
175 lb
Outdoor Use
No
Locking Style
Push-Tab Release
Operating Temp. Range
-40 Degrees C to 85 Degrees C
Max. Temp. Rating
85 Degrees C
Standards
UL Listed
Cable Tie Properties
UV Light Resistant
UL Type
2
Min. Temp. Rating
-40 Degrees C
Flame Retardant
Yes
Temp. Range
-40 Degrees C to 85 Degrees C
Basic Material - Cable Tie
Nylon
Cable Tie Duty
Extra Heavy Duty
Description
Releasable Cable Tie, Releasable, Actual Length 32 in, Width 0.35 in, Nominal Length 32 in, Locking Style Push-Tab Release, Color Natural, Basic Material - Cable Tie Nylon, Tensile Strength 175 lb, UV Light Resistant, Extra Heavy Duty, Nominal Max. Bundle Dia. 245 mm, Temp. Range -40 Degrees C to 85 Degrees C, Flame Retardant Yes, Outdoor Use No, UL Type 2, Max. Bundle Dia. 9.64 in, Material Nylon 6/6, Max. Temp. Rating 85 Degrees C, Min. Temp. Rating -40 Degrees C, Standards UL Listed