  • Mfr # PRT-S36FG-DA
  • Zoro # G907951198
Key Features
Cable Tie Style
Releasable Plenum Rated
Nominal Length
36 in
Width
0.35 in
Nominal Max. Bundle Dia.
11 in
Color
Fluorescent Green
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
PRT-S36FG-DA
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Nominal Length
36 in
Width
0.35 in
Nominal Max. Bundle Dia.
11 in
Actual Length
36 in
Max. Bundle Dia.
11.02 in
Details
Item
Cable Tie
Cable Tie Style
Releasable Plenum Rated
Color
Fluorescent Green
Material
Nylon 6/6
Tensile Strength
175 lb
Outdoor Use
No
Max. Temp. Rating
85 Degrees C
Standards
UL Listed
UL Type
2
Min. Temp. Rating
-40 Degrees C
Cable Tie Properties
UV Light Resistant
Locking Style
Push-Tab Release
Operating Temp. Range
-40 Degrees C to 85 Degrees C
Basic Material - Cable Tie
Nylon
Temp. Range
-40 Degrees C to 85 Degrees C
Cable Tie Duty
Extra Heavy Duty
Flame Retardant
Yes
Description
Releasable Cable Tie, Releasable, Actual Length 36 in, Width 0.35 in, Nominal Length 36 in, Locking Style Push-Tab Release, Color Fluorescent Green, Basic Material - Cable Tie Nylon, Tensile Strength 175 lb, UV Light Resistant, Extra Heavy Duty, Nominal Max. Bundle Dia. 280 mm, Temp. Range -40 Degrees C to 85 Degrees C, Flame Retardant Yes, Outdoor Use No, UL Type 2, Max. Bundle Dia. 11.02 in, Material Nylon 6/6, Max. Temp. Rating 85 Degrees C, Min. Temp. Rating -40 Degrees C