  • Mfr # EVT-S16BR-TA
  • Zoro # G015857238
Key Features
Cable Tie Style
Releasable
Nominal Length
16 in
Width
0.22 in
Nominal Max. Bundle Dia.
119 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
EVT-S16BR-TA
Country of Origin
China
Dimensions
Nominal Length
16 in
Width
0.22 in
Nominal Max. Bundle Dia.
119 mm
Max. Bundle Dia.
4.68 in
Actual Length
16 in
Details
Item
Reusable Cable Ties
Cable Tie Style
Releasable
Color
Brown
Yes
Includes
Smooth Index Backplate, Thumbpad
Standards
UL E513477
Metal Detectable
Cable Tie Properties
Flame Retardant, Plenum Rated
Temp. Range
-40 Degrees to 85 Degrees C
Description
Reusable Cable Ties, Releasable, Actual Length 16 in, Width 0.22 in, Nominal Length 16 in, Locking Style Push-Tab Release, Color Brown, Basic Material - Cable Tie Nylon, Tensile Strength 50 lb, Flame Retardant, Plenum Rated, Standard, Nominal Max. Bundle Dia. 119 mm, Temp. Range -40 Degrees to 85 Degrees C, Flame Retardant Yes, Metal Detectable No, Outdoor Use Yes, Plenum Rated Yes, UL Type 2, Max. Bundle Dia. 4.68 in, Material Nylon 6/6, Includes Smooth Index Backplate, Thumbpad