  • Mfr # WKT-M24BL-HA
  • Zoro # G015857252
Key Features
Cable Tie Style
Releasable
Nominal Length
24 in
Width
0.22 in
Nominal Max. Bundle Dia.
181 mm
Color
Blue
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
WKT-M24BL-HA
Country of Origin
China
Dimensions
Nominal Length
24 in
Width
0.22 in
Nominal Max. Bundle Dia.
181 mm
Actual Length
24 in
Max. Bundle Dia.
7.12 in
Details
Item
Reusable Cable Ties
Cable Tie Style
Releasable
Color
Blue
Material
Nylon 6/6
Tensile Strength
120 lb
Outdoor Use
No
Includes
Smooth Index Backplate, Thumbpad
UL Type
2
Metal Detectable
Yes
Standards
UL Listed
Locking Style
Push-Tab Release
Cable Tie Properties
Flame Retardant, Metal Detectable
Temp. Range
-40 Degrees to 85 Degrees C
Flame Retardant
Yes
Basic Material - Cable Tie
Nylon
Cable Tie Duty
Heavy Duty
Min. Temp. Rating
-40 Degrees C
Max. Temp. Rating
85 Degrees C
Description
Reusable Cable Ties, Releasable, Actual Length 24 in, Width 0.22 in, Nominal Length 24 in, Locking Style Push-Tab Release, Color Blue, Basic Material - Cable Tie Nylon, Tensile Strength 120 lb, Flame Retardant, Metal Detectable, Heavy Duty, Nominal Max. Bundle Dia. 181 mm, Temp. Range -40 Degrees to 85 Degrees C, Flame Retardant Yes, Metal Detectable Yes, Outdoor Use No, UL Type 2, Max. Bundle Dia. 7.12 in, Material Nylon 6/6, Includes Smooth Index Backplate, Thumbpad