  • Mfr # 4WP18-45-KIT
  • Zoro # G612380405
/ea
See details
Key Features
Material
Maple Veneer
Color
Light Brown
Height
45 in
Width
12 in
Length
7.5 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
4WP18-45-KIT
Country of Origin
China
Dimensions
Height
45 in
Width
12 in
Length
7.5 in
Size
12"W x 7.5"D x 45"H
Details
Material
Maple Veneer
Color
Light Brown
Finish
Includes
(2) Wood swing out pantries (2) Door-Mount units with (6) adjustable shelves and mounting hardware
Description
Rev-A-Shelf® introduces the 4WP Series Swing-Out Wood Pantry System. Created for both base and tall 36" pantry cabinets, the series features amenities the competitors just don't offer: from an industrial piano hinge, adjustable inside door and pantry shelves with chrome rails, to the flexibility of being able to add or remove stylish chrome bars to the top of the units for additional shelf space on both doors and swing-out pantry. The solid construction consists of 1/2" maple wood that has a UV-cured, clear finish to ensure a beautiful match to any cabinet. The complete kit includes two swing-out units and two door storage units with adjustable mounting brackets.
  • Due to size/weight item normally ships via LTL carrier
  • Minimum cabinet height without top rails is 45-3/4"
  • Adjustable shelves
  • Designed for a cabinet with (2) doors at least 12" W x 45" H