  • Mfr # H-14-010-BU
  • Zoro # G1588721
Key Features
Cable Tie Style
Hook and Loop
Nominal Length
14 in
Width
1 in
Nominal Max. Bundle Dia.
3.80 in
Color
Blue
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
H-14-010-BU
Country of Origin
United States
Dimensions
Nominal Length
14 in
Width
1 in
Nominal Max. Bundle Dia.
3.80 in
Thickness
0.13"
Details
Item
Cable Tie Strap
Cable Tie Style
Hook and Loop
Color
Blue
Material
Nylon
Tensile Strength
90 lb
Design
Wrap
Locking Style
Operating Temp. Range
-70 Degrees F to 200 Degrees F
Mountable
No
Marking
Yes
Closure Type
Wrap
Description
Hook-and-Loop Cable Tie, Individual, Wrap, Tensile Strength 90 lb, Width 1 in, Closure Type Wrap, Length 14 in, Mountable No, Package Style Individual, Color Blue, Thickness 0.13 in, Material Nylon, Flame Retardant No, Max. Bundle Dia. 3.75 in, Includes Ties for Attachment to Cable, Marking No, Max. Temp. Rating 200 Degrees F, Min. Temp. Rating -70 Degrees F, Temp. Range -70 Degrees to 200 Degrees F, Package Quantity 10