  • Mfr # OW-16-G10-BK
  • Zoro # G1588356
Free Shipping & Returns
Key Features
Nominal Length
16 in
Width
2 in
Nominal Max. Bundle Dia.
4 in
Color
Black
Material
Nylon
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
OW-16-G10-BK
Country of Origin
United States
Dimensions
Nominal Length
16 in
Width
2 in
Nominal Max. Bundle Dia.
4 in
Thickness
0.38"
Screw Mount Hole Size
0.25 in
Details
Item
Cable Tie Strap
Color
Black
Material
Nylon
Tensile Strength
90 lb
Design
Buckle
Mounting Style
End Grommet
Operating Temp. Range
-70 Degrees F to 200 Degrees F
Marking
No
Closure Type
Buckle
Mountable
Yes
Description
Hook-and-Loop Cinch Strap, Buckle, End Grommet, Individual, Tensile Strength 90 lb, Width 2 in, Closure Type Buckle, Length 16 in, Mountable Yes, Package Style Individual, Color Black, Thickness 0.38 in, Material Brass, Nylon, Flame Retardant No, Max. Bundle Dia. 4.00 in, Includes Brass Grommets and Polypropylene Webbing, Screw Mount Hole Size 0.25 in, Marking No, Max. Temp. Rating 200 Degrees F, Min. Temp. Rating -70 Degrees F, Mounting Style End Grommet