  • Zoro # G914041257
/ea
Key Features
Width
13 in
Window Screen Type
Hinged / wicket
Mesh Type
BetterVue
Series
WK1
Frame Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
WK1-Black-L48-MSBV-L00-BetterVue-H33-W13
Zoro #
G914041257
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Width
13 in
Height
33 in
Mesh Size
13 in x 33 in
Frame Thickness
1.25 in
Details
Window Screen Type
Hinged / wicket
Mesh Type
BetterVue
Series
WK1
Frame Color
Black
Frame Material
Aluminum
Screen Material
Fiberglass
Screen Color
Description
The WK1 is designed for a variety of window types, and features our proprietary wicket design for easy adjustment and controlled access to your windows. Add up to 2 wickets when customizing your wicket screen, with center, left, and right wicket locations. This robust window screen is reinforced by 1.25in extruded aluminum walls, thicker than any other extruded window screen in our catalog. The durable, weather-resistant aluminum frame is customizable to blend seamlessly with your unique space while providing unparalleled protection from the outdoors. Customizable with the ability to add up to 2 wickets for large screen installations.