  • Zoro # G214172125
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Width
34 in
Window Screen Type
Hinged / wicket
Mesh Type
BetterVue
Series
WK2L
Frame Color
White
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
WK2L-White-C01-MSBV-L00-BetterVue-H21-W34
Zoro #
G214172125
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Width
34 in
Height
21 in
Frame Thickness
1.25 in
Mesh Size
34 in x 21 in
Details
Window Screen Type
Hinged / wicket
Mesh Type
BetterVue
Series
WK2L
Frame Color
White
Frame Material
Aluminum
Screen Material
Fiberglass
Screen Color
Black
Description
The WK2 is designed for a variety of window types, and features our proprietary wicket design for easy adjustment and controlled access to your windows. Add up to 2 wickets when customizing your wicket screen, with center, left, and right wicket locations. This robust window screen is reinforced by 1.25in extruded aluminum walls, thicker than any other extruded window screen in our catalog. The durable, weather-resistant aluminum frame is customizable to blend seamlessly with your unique space while providing unparalleled protection from the outdoors.