Robb-Jack 20mm Dia 4-Flute Metric End Mill 38mm LOC, 20mm Shank, 104mm OAL, TiCN Coating MSTR-404-20-C
20mm Dia 4-Flute Metric End Mill 38mm LOC, 20mm Shank, 104mm OAL, TiCN Coating (Discontinued)
  • Mfr # MSTR-404-20-C
  • Zoro # G5010392
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MSTR-404-20-C
Country of Origin
United States
Dimensions
Flute Length
38
Cutting Diameter
20
Max Cut Diameter
20
Shank Diameter
Details
Number of Flutes
4
Series
MSTR-404
Helix Angle
30
OAL_overall
104
Coating
TiCN
System of Measurement
mm
Tariff Code
8207.7
Item
End Mill
series_description
4 Flute Standard Length Metric Super Tuffy Grade Carbide Rougher
Tool End Type
square
Description
20mm Dia 4-Flute Metric End Mill 38mm LOC, 20mm Shank, 104mm OAL, TiCN Coating