  • Mfr # K1050 12X34.32D316
  • Zoro # G2367696
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Kick Plate Type
Kick/Stretcher
Height
12 in
Width
34 in
Finish
Dull 316
Material
Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
K1050 12X34.32D316
Country of Origin
United States
Dimensions
Height
12 in
Width
34 in
Thickness
0.05 in
Overall Width
34 in
Overall Height
12 in
Details
Kick Plate Type
Kick/Stretcher
Item
Door Kick Plate
Finish
Dull 316
Material
Stainless Steel
Hardware
Included
Green Certification or Other Recognition
Protection Plate Type
Kick
Features
Beveled Edges, Pull Side Plate Width - 1 1/2 in Less than Door Width, Push Side Plate Width - 2 in Less than Door Width
ANSI/BHMA Finish
Unfinished
Includes Hardware
Hardware Included
Description
Door Kick Plate, Kick/Stretcher, Height 12 in, Width 34 in, Dull 316 Finish, Material Stainless Steel, Thickness 0.05 in, Hardware Included