  • Mfr # K1050 28X36.32D
  • Zoro # G2059014
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Kick Plate Type
Armor
Height
28 in
Width
36 in
Finish
Dull 304
Material
Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
K1050 28X36.32D
Country of Origin
United States
Dimensions
Height
28 in
Width
36 in
Thickness
0.05 in
Overall Height
28 in
Overall Width
36 in
Details
Kick Plate Type
Armor
Item
Door Kick Plate
Finish
Dull 304
Material
Stainless Steel
Hardware
Included
Green Certification or Other Recognition
Protection Plate Type
Kick
ANSI/BHMA Finish
Unfinished
Includes Hardware
Hardware Included
Features
Beveled Edges, Pull Side Plate Width - 1 1/2 in Less than Door Width, Push Side Plate Width - 2 in Less than Door Width
Description
Door Kick Plate, Armor, Height 28 in, Width 36 in, Dull 304 Finish, Material Stainless Steel, Thickness 0.05 in, Hardware Included