  • Mfr # 03-R271-36-DG-03
  • Zoro # G312090260
Length
36 in
Width
36 in
Thickness
0.14 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
03-R271-36-DG-03
Size
3 ft x 3 ft
Length
36 in
Width
36 in
Thickness
0.14 in
Details
Color
Dark Gray
Description
The Diamond-Plate Thermoplastic Flooring rolls are a durable form of non-slip matting with a sleek industrial aesthetic. The design is inspired by steel plate floors of the early 20th century, complete with a diamond pattern of thin, alternating protrusions. Traditional steel plate flooring is not often seen in the modern day due to impracticality, but the industrial aesthetic remains popular in a variety of industries. And the diamond-plating is not only attractive, but practical as well. Diamond-plate matting provides excellent slip-resistance, thanks to its traction-enhancing surface texture. The thin protrusions across the surface of the anti-slip mats can easily fit into shoe soles to lock in and secure footing. This provides multi-directional slip-resistance, even when the surface is wet, so you can work under wet conditions without problem. These diamond-plate mats are made from thermoplastic elastomer TPE for competitive durability and sub-floor protection. The thermoplastic material is 3.5mm thick and offers a non-permeable surface with resistance to moderate chemicals. The material is impervious to water, and you will never have to worry about the permeation of liquids. The diamond-plate rubber mats act as a protective barrier, shielding your sensitive sub-floors from harmful substances and abrasions. The synthetic rubber is great at absorbing impacts and vibrations, which could easily damage traditional flooring types like hardwood or tile. The Thermoplastic Diamond-Plate Mats are available in Black, Brown, and Dark Gray colors, and they come in a selection of pre-cut sizes to accommodate a space of any size.