  • Mfr # 31-P16-125
  • Zoro # G4318868
/ea
Key Features
Rubber Thickness
0.125 in
Rubber Width
6 in
Rubber Length
36 in
Rubber Material
EPDM
Rubber Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
31-P16-125
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
0.125 in
Rubber Width
6 in
Rubber Length
36 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Material
EPDM
Rubber Color
Black
Durometer
60 A
Description
Rubber-Cal’s EPDM rubber sheet is a versatile product with superior resistance to intense physical conditions. This synthetic rubber sheeting is made of a combination of ethylene propylene diene monomer (EPDM) and styrene butadiene rubber (SBR) to inherit the strengths of both materials. The addition of styrene rubber gives this synthetic sheet rubber a high level of physical durability and endurance for use in demanding applications. This sleek, black EPDM rubber has a 60A durometer, meaning that it is fairly hard, but still retains reasonable flex and pliability. This hard rubber sheeting is the perfect material to be used for commercial and industrial pads and bumpers, among many other possible applications. The key feature of this EPDM rubber material is its outstanding range of resistance. These tough and resistant rubber sheets have excellent durability against damaging weather conditions. While other many other artificial rubbers fail under prolonged exposure to elements such as UV rays, ozone, and moisture, this hard sheet rubber is specially designed to handle such extreme physical conditions. Beyond its outdoor abilities, this UV-resistant elastomer also stands up to several chemicals, ranging from acetone to nitrates. Qualities like this intense chemical resistance make these types of synthetic rubbers ideal for industrial locations which might expose the sheet rubber material to potentially corrosive substances. This chemical-resistant EPDM also has a wide temperature range and performs well in temperatures from -40° F to 212° F, making it perfect for extreme industrial or outdoor temperatures. Our EPDM rubber products are heavy-duty and won’t sacrifice their lifespan to heat, chemicals, or weathering effects. Rubber-Cal’s EPDM sheet rubber is available in seven different gauges ranging from 1/32” to 1/2" to fit the needs of any desired application. These 1/8" rubber sheets are the middle option available and works great in a variety of indoor and outdoor applications. The flat rubber sheets are also available in a variety of different sizes and can be cut down for even more possible applications, such as making EPDM liners, seals, and gaskets. These self-adhesive rubber sheets feature a pressure sensitive adhesive (PSA) backing to allow easy DIY installations. Our sheet rubber products are designed to withstand the toughest physical conditions, making this EPDM sheeting the ideal material for industrial and outdoor applications.