  • Mfr # 03-R272-36-DG-10
  • Zoro # G812090302
/ea
Free Shipping & Returns
Length
120 in
Width
36 in
Thickness
0.14 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
03-R272-36-DG-10
Size
3 ft x 10 ft
Length
120 in
Width
36 in
Thickness
0.14 in
Details
Color
Dark Gray
Description
The Fine-Ribbed Thermoplastic Flooring is a durable, slip-resistant floor made from synthetic rubber material. The surface of this non-slip matting is covered in finely corrugated grooves, which serve to enhance traction, scrape dirt from shoes, and lead moisture away from the walking surface. The corrugated rubber provides extra points of contact for shoe soles to grip onto to enhance traction and greatly reduce the possibility for slips. Because mud and moisture are dragged down into the grooves, this ribbed rubber flooring almost always provides a safe and reliable walking surface. And since this corrugated flooring is made from thermoplastic elastomer TPE, it also provides excellent protection for sensitive sub-surfaces. Each ribbed rubber matting roll measures 3.5mm thick, which is perfect to absorb the shock and abrasions that could easily damage a traditional floor type. The harmful movements are absorbed by the durable safety rubber and greatly reduced as they pass through to the other side. These ribbed mats can also protect your sub-floors from harsh substances thanks to their non-permeable, chemical resistant surface. Thermoplastic rubber is impervious to water and offers a moderate chemical resistance, allowing it to perform well in a wide range of industrial and commercial applications. This also makes the anti-slip mats very easy to clean, as they hold up well against most common household cleaners. The Fine-Ribbed Floor Mats are available in either Black or Gray colors and can be purchased in a selection of multiple factory-cut sizes to accommodate a space of any size.
  • •3.5mm thick rubber absorbs impacts, abrasions, and vibrations to act as a protective barrier for sensitive sub-floors