  • Mfr # 36-005GZ-125
  • Zoro # G3211434
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Width
36 in
Rubber Material
Silicone
Rubber Color
Gray
Durometer
50 A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
36-005GZ-125
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
0.125 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
36 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Material
Silicone
Rubber Color
Gray
Durometer
50 A
Description
This silicone elastomer is ideal for high stress, physically demanding applications. The 1/8-inch thin silicone rubber is gray in color, which is perfect for applications that want to add a stylish, aesthetic appeal. What sets silicone sheeting apart from other elastomers is its competitive resistances to chemicals and extreme temperatures. With an impressive working temperature range from -103 ̊ F to 500 ̊ F, this gray silicone can endure extreme conditions that would likely degrade other types of rubber. This is especially useful when making silicone parts for industrial machinery, as many types of equipment can reach extremely high temperatures when in use. While silicone is famed as a high temperature material, it also stands up to harmful chemicals such as ammonia gas, lime sulfur, sodium sulfate, tartaric acid, and more. These strengths make this silicone rubber perfect for industrial applications, particularly for seals, gaskets, and other machine parts. It also makes the rubber silicone very easy to clean, as most chemical cleaners can be used without causing damage to the material. This silicone has a durometer or hardness rating of 50A, which gives it a firm surface and a good amount of pliability. This high quality, industrial silicone sheeting is available in 4 different gauges and several pre-cut sizes to allow an endless possibility of potential applications. The material can also be easily cut down to make silicone seals, gaskets, and other small industrial parts.