Rubbermaster ST235/80R16 10 Ply Highway Rib Tire and 6 on 5.5 Modular Wheel Assembly
  • Mfr # 599570
  • Zoro # G910992362
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Tire Size
ST235/80R16
Wheel Rim Material
Rubber
Pressure (PSI)
80
Wheel Color
White
Load Rating
M / 81 MPH
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
599570
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Tire Size
ST235/80R16
Section Width
9.25"
Overall Diameter
30.79"
Tread Depth (32nds)
10 in
Details
Wheel Rim Material
Rubber
Pressure (PSI)
80
Wheel Color
White
Load Rating
M / 81 MPH
DOT Approved
Yes
Center Bore
4.29 in
Load/Speed Index
Pressure
80 psi