18mm, OD37.0mm, Alum, MCPRSK37-18-A
  • Mfr # MCPRSK37-18-A
  • Zoro # G3424078
Bore Dia.
18 mm
Max. RPM
15000 RPM
Outside Dia.
1.457 in (37.0 mm)
Overall Length
1.181 in (30.0 mm)
Weight
0.0508 lbs
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MCPRSK37-18-A
Bore Dia.
18 mm
Outside Dia.
1.457 in (37.0 mm)
Overall Length
1.181 in (30.0 mm)
Hub Width
10.0 mm
Set Screw Size
M4
Details
Max. RPM
15000 RPM
Weight
0.0508 lbs
Max. Temp. Range (F)
-22°F to 175°F (-30°C to 79°C)
Keyway (mm)
6 mm
Recommended Shaft Tolerance
+0.0000 in / -0.0005 in
B1 Shaft Penetration
10.0 mm
Bore Tolerance
+0.06 mm / +0.02 mm
Screw Seating Torque
3.0 Nm
Description
Ruland supplied Controlflex couplings are a lightweight, low inertia, and zero-backlash coupling designed for use in encoders, tachometers, resolvers, and light duty power transmission applications. This keyed clamp style single insert type hub requires the user to mate it with one other hub and one acetal insert. The multiple piece construction allows for a highly customizable coupling that easily combines clamp hubs with inch, metric, keyed, and keyless bores. This hub has a 18mm bore, 6mm keyway, 37.0mm OD, and 10.0mm length. The use of a keyway prevents the coupling from slipping on the shaft if over torqued. This single insert type has higher misalignment capabilities than double insert styles. It is compact and can fit in smaller envelopes than equivalent single beam or double insert Controlflex styles. It has a balanced design and can accommodate speeds of up to 15000 RPM. This Controlflex hub is RoHS and REACH compliant and manufactured by Schmidt Kupplung in Germany.