18mm, OD56.0mm, Alum, MCPRSK56-18-A
  • Mfr # MCPRSK56-18-A
  • Zoro # G3397268
/ea
Key Features
Bore Dia.
18 mm
Max. RPM
10000 RPM
Outside Dia.
2.205 in (56.0 mm)
Overall Length
1.772 in (45.0 mm)
Weight
0.2102 lbs
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
MCPRSK56-18-A
Country of Origin
Germany
Dimensions
Bore Dia.
18 mm
Outside Dia.
2.205 in (56.0 mm)
Overall Length
1.772 in (45.0 mm)
Set Screw Size
M6
Hub Width
15.0 mm
Fastening Dimensions
Metric
Details
Max. RPM
10000 RPM
Weight
0.2102 lbs
Finish
Clear Anodized
Material
Aluminum
Keyway (mm)
6 mm
Max. Temp. Range (F)
-22°F to 175°F (-30°C to 79°C)
Screw Type
Clamp with Keyway
Style
Clamp with Keyway
Screw Finish
Black Oxide
Recommended Shaft Tolerance
+0.0000 in / -0.0005 in
Measurement Type
Metric
B1 Shaft Penetration
15.0 mm
Number of Screws
1 ea
Bore Tolerance
+0.06 mm / +0.02 mm
Screw Seating Torque
8.0 Nm
Screw Material
Alloy Steel
Description
Ruland supplied Controlflex couplings are a lightweight, low inertia, and zero-backlash coupling designed for use in encoders, tachometers, resolvers, and light duty power transmission applications. This keyed clamp style single insert type hub requires the user to mate it with one other hub and one acetal insert. The multiple piece construction allows for a highly customizable coupling that easily combines clamp hubs with inch, metric, keyed, and keyless bores. This hub has a 18mm bore, 6mm keyway, 56.0mm OD, and 15.0mm length. The use of a keyway prevents the coupling from slipping on the shaft if over torqued. This single insert type has higher misalignment capabilities than double insert styles. It is compact and can fit in smaller envelopes than equivalent single beam or double insert Controlflex styles. It has a balanced design and can accommodate speeds of up to 10000 RPM. This Controlflex hub is RoHS and REACH compliant and manufactured by Schmidt Kupplung in Germany.