19mm, OD37.0mm, Alum, MCPRSK37-19-A
  • Mfr # MCPRSK37-19-A
  • Zoro # G3415529
Bore Dia.
19 mm
Max. RPM
15000 RPM
Outside Dia.
1.457 in (37.0 mm)
Overall Length
1.181 in (30.0 mm)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
MCPRSK37-19-A
Bore Dia.
19 mm
Outside Dia.
1.457 in (37.0 mm)
Overall Length
1.181 in (30.0 mm)
Set Screw Size
M4
Hub Width
10.0 mm
Max. RPM
15000 RPM
Weight
0.0492 lbs
Max. Temp. Range (F)
-22°F to 175°F (-30°C to 79°C)
Keyway (mm)
6 mm
Recommended Shaft Tolerance
+0.0000 in / -0.0005 in
Bore Tolerance
+0.07 mm / +0.02 mm
B1 Shaft Penetration
10.0 mm
Screw Seating Torque
3.0 Nm
Description
Ruland supplied Controlflex couplings are a lightweight, low inertia, and zero-backlash coupling designed for use in encoders, tachometers, resolvers, and light duty power transmission applications. This keyed clamp style single insert type hub requires the user to mate it with one other hub and one acetal insert. The multiple piece construction allows for a highly customizable coupling that easily combines clamp hubs with inch, metric, keyed, and keyless bores. This hub has a 19mm bore, 6mm keyway, 37.0mm OD, and 10.0mm length. The use of a keyway prevents the coupling from slipping on the shaft if over torqued. This single insert type has higher misalignment capabilities than double insert styles. It is compact and can fit in smaller envelopes than equivalent single beam or double insert Controlflex styles. It has a balanced design and can accommodate speeds of up to 15000 RPM. This Controlflex hub is RoHS and REACH compliant and manufactured by Schmidt Kupplung in Germany.