19mm, OD56.0mm, Alum, MCPTSK56-19-A
  • Mfr # MCPTSK56-19-A
  • Zoro # G3397548
Bore Dia.
19 mm
Outside Dia.
2.205 in (56.0 mm)
Overall Length
1.535 in (39.0 mm)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MCPTSK56-19-A
Bore Dia.
19 mm
Outside Dia.
2.205 in (56.0 mm)
Overall Length
1.535 in (39.0 mm)
Hub Width
12.0 mm
Weight
0.1647 lbs
Style
Clamp with Keyway, Thin Hub
Max. Temp. Range (F)
-22°F to 175°F (-30°C to 79°C)
Screw Type
Clamp with Keyway, Thin Hub
Keyway (mm)
6 mm
B1 Shaft Penetration
12.0 mm
Recommended Shaft Tolerance
+0.0000 in / -0.0005 in
Bore Tolerance
+0.07 mm / +0.02 mm
Screw Seating Torque
5.7 Nm
Description
Ruland supplied Controlflex couplings are a lightweight, low inertia, and zero-backlash coupling designed for use in encoders, tachometers, resolvers, and light duty power transmission applications. This keyed clamp style single insert type thin hub requires the user to mate it with one other hub and one acetal insert. The multiple piece construction allows for a highly customizable coupling that easily combines clamp hubs with inch, metric, keyed, and keyless bores. This hub has a 19mm bore, 6mm keyway, 56.0mm OD, and 12.0mm length. The use of a keyway prevents the coupling from slipping on the shaft if over torqued. It has a narrow width for use in applications with short shafts that may not be able to protrude completely through the clamp of a regularly sized hub. The use of one insert allows for higher misalignment capabilities than double insert styles. It is compact and can fit in smaller envelopes than equivalent single beam or double insert Controlflex styles. It has a balanced design and can accommodate speeds of up to 10000 RPM. This Controlflex hub is RoHS and REACH compliant and manufactured by Schmidt Kupplung in Germany.