30mm, OD56.0mm, Alum, MCPRSK56-30-A
  • Mfr # MCPRSK56-30-A
  • Zoro # G3403857
Bore Dia.
30 mm
Max. RPM
10000 RPM
Outside Dia.
2.205 in (56.0 mm)
Overall Length
1.772 in (45.0 mm)
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
MCPRSK56-30-A
Bore Dia.
30 mm
Outside Dia.
2.205 in (56.0 mm)
Overall Length
1.772 in (45.0 mm)
Hub Width
15.0 mm
Set Screw Size
M6
Details
Max. RPM
10000 RPM
Weight
0.1696 lbs
Keyway (mm)
8 mm
Max. Temp. Range (F)
-22°F to 175°F (-30°C to 79°C)
Screw Seating Torque
8.0 Nm
Recommended Shaft Tolerance
+0.0000 in / -0.0005 in
Bore Tolerance
+0.07 mm / +0.02 mm
B1 Shaft Penetration
15.0 mm
Description
Ruland supplied Controlflex couplings are a lightweight, low inertia, and zero-backlash coupling designed for use in encoders, tachometers, resolvers, and light duty power transmission applications. This keyed clamp style single insert type hub requires the user to mate it with one other hub and one acetal insert. The multiple piece construction allows for a highly customizable coupling that easily combines clamp hubs with inch, metric, keyed, and keyless bores. This hub has a 30mm bore, 8mm keyway, 56.0mm OD, and 15.0mm length. The use of a keyway prevents the coupling from slipping on the shaft if over torqued. This single insert type has higher misalignment capabilities than double insert styles. It is compact and can fit in smaller envelopes than equivalent single beam or double insert Controlflex styles. It has a balanced design and can accommodate speeds of up to 10000 RPM. This Controlflex hub is RoHS and REACH compliant and manufactured by Schmidt Kupplung in Germany.