  • Mfr # MWC15-3/16"-3/16"-A
  • Zoro # G3403297
/ea
Key Features
Bore Dia.
0.188 in x 0.188 in
Max. RPM
6000 RPM
Outside Dia.
0.590 in
Overall Length
0.866 in
Material
Aluminum
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
MWC15-3/16"-3/16"-A
Country of Origin
United States
Dimensions
Bore Dia.
0.188 in x 0.188 in
Outside Dia.
0.590 in
Overall Length
0.866 in
Length
0.866 in
Screw Size
M2
Fastening Dimensions
Metric
Details
Max. RPM
6000 RPM
Material
Aluminum
Weight
0.0179 lbs
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.20 mm
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
5.21 Deg/Nm
Max. Temp. Range (F)
-40°F to 225°F (-40°C to 107°C)
Max. Angular Misalignment
3 deg
Style
Clamp
Measurement Type
Inch
Screw Seating Torque
0.6 Nm
Dynamic Torque Non-Reversing
0.41 Nm
B1 Shaft Penetration
0.417 in
Screw Material
Alloy Steel
Axial Motion
0.13 mm
Bore Tolerance
+0.001 in / -0.000 in
Number of Screws
2 ea
Dynamic Torque Reversing
0.20 Nm
Static Torque
0.81 Nm
B2 Shaft Penetration
0.417 in
Screw Finish
Black Oxide
Recommended Shaft Tolerance
+0.0000 in / -0.0005 in
Moment of Inertia
0.293x10<sup>-6</sup> kg-m<sup>2</sup>
Description
Ruland four beam couplings are zero-backlash and have a balanced design for reduced vibration at high speeds up to 6,000 RPM. This MW-series beam coupling is machined from a single piece of aluminum and features two sets of two spiral cuts allowing for higher torque capacity and lower windup than single beam couplings. It has pure metric outer diameter and length dimensions to fit in a smaller envelope than Ruland P-series beam couplings for easier interchanges with single beam couplings. This coupling is clamp style and has 0.188" x 0.188" bores, 0.590" (15.0mm) OD, and 0.866" (22.0mm) length. The use of 7075 aluminum creates a lightweight low inertia coupling that is best suited for encoders. Hardware is metric and tests beyond DIN 912 12.9 standards for maximum torque capabilities. This four beam coupling is RoHS and REACH compliant.