  • Mfr # MWC30-11MM-3/8"-SS
  • Zoro # G3393025
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Bore Dia.
11 mm x 0.375 in
Max. RPM
6000 RPM
Outside Dia.
1.181 in (30.0 mm)
Overall Length
1.496 in (38.0 mm)
Material
303 Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MWC30-11MM-3/8"-SS
Country of Origin
United States
Dimensions
Bore Dia.
11 mm x 0.375 in
Outside Dia.
1.181 in (30.0 mm)
Overall Length
1.496 in (38.0 mm)
Length
1.496 in (38.0 mm)
Screw Size
M4
Fastening Dimensions
Metric
Details
Max. RPM
6000 RPM
Material
303 Stainless Steel
Weight
0.3369 lbs
Max. Temp. Range (F)
-40°F to 350°F (-40°C to 176°C)
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.015 in (0.38 mm)
Style
Clamp
Max. Angular Misalignment
3 deg
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
0.46 Deg/Nm
Recommended Shaft Tolerance
+0.0000 in / -0.0005 in (+0.000 mm / -0.013 mm)
Screw Seating Torque
4.6 Nm
Static Torque
10.00 Nm
Dynamic Torque Reversing
2.50 Nm
Number of Screws
2 ea
Dynamic Torque Non-Reversing
5.00 Nm
Screw Finish
Black Oxide
Axial Motion
0.010 in (0.25 mm)
Screw Material
Alloy Steel
Bore Tolerance
+0.001 in / -0.000 in (+0.025 mm / -0.000 mm)
Moment of Inertia
20.920x10<sup>-6</sup> kg-m<sup>2</sup>
Measurement Type
Inch/Metric
B2 Shaft Penetration
0.717 in
B1 Shaft Penetration
18.2 mm
Description
Ruland four beam couplings are zero-backlash and have a balanced design for reduced vibration at high speeds up to 6,000 RPM. This MW-series beam coupling is machined from a single piece of stainless steel and features two sets of two spiral cuts allowing for higher torque capacity and lower windup than single beam couplings. It has pure metric outer diameter and length dimensions to fit in a smaller envelope than Ruland P-series beam couplings for easier interchanges with single beam couplings. This coupling is clamp style and has 11mm x 0.375" bores, 1.181" (30.0mm) OD, and 1.496" (38.0mm) length. Stainless steel is used for higher torque capabilities than aluminum versions, however the coupling will have significantly higher inertia. This coupling is best suited for encoders. Hardware is metric and tests beyond DIN 912 12.9 standards for maximum torque capabilities. It is RoHS and REACH compliant.