  • Mfr # MWC15-4MM-1/8"-SS
  • Zoro # G3394739
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Bore Dia.
4 mm x 0.125 in
Outside Dia.
0.590 in (15.0 mm)
Overall Length
0.866 in (22.0 mm)
Material
303 Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
MWC15-4MM-1/8"-SS
Bore Dia.
4 mm x 0.125 in
Outside Dia.
0.590 in (15.0 mm)
Overall Length
0.866 in (22.0 mm)
Length
0.866 in (22.0 mm)
Screw Size
M2
Fastening Dimensions
Material
303 Stainless Steel
Weight
0.0492 lbs
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.008 in (0.20 mm)
Style
Clamp
Max. Angular Misalignment
3 deg
Max. Temp. Range (F)
-40°F to 350°F (-40°C to 176°C)
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
2.23 Deg/Nm
Number of Screws
2 ea
Moment of Inertia
0.731x10<sup>-6</sup> kg-m<sup>2</sup>
Measurement Type
Inch/Metric
Axial Motion
0.005 in (0.13 mm)
Dynamic Torque Non-Reversing
0.65 Nm
Dynamic Torque Reversing
0.33 Nm
Static Torque
1.30 Nm
Screw Finish
Black Oxide
Screw Seating Torque
0.6 Nm
Recommended Shaft Tolerance
+0.0000 in / -0.0005 in (+0.000 mm / -0.013 mm)
B1 Shaft Penetration
10.5 mm
Bore Tolerance
+0.001 in / -0.000 in (+0.025 mm / -0.000 mm)
B2 Shaft Penetration
0.417 in
Description
Ruland four beam couplings are zero-backlash and have a balanced design for reduced vibration at high speeds up to 6,000 RPM. This MW-series beam coupling is machined from a single piece of stainless steel and features two sets of two spiral cuts allowing for higher torque capacity and lower windup than single beam couplings. It has pure metric outer diameter and length dimensions to fit in a smaller envelope than Ruland P-series beam couplings for easier interchanges with single beam couplings. This coupling is clamp style and has 4mm x 0.125" bores, 0.590" (15.0mm) OD, and 0.866" (22.0mm) length. Stainless steel is used for higher torque capabilities than aluminum versions, however the coupling will have significantly higher inertia. This coupling is best suited for encoders. Hardware is metric and tests beyond DIN 912 12.9 standards for maximum torque capabilities. It is RoHS and REACH compliant.