  • Mfr # MWC20-5MM-3/16"-SS
  • Zoro # G3409116
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Bore Dia.
5 mm x 0.188 in
Outside Dia.
0.787 in (20.0 mm)
Overall Length
1.102 in (28.0 mm)
Weight
0.1168 lbs
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
MWC20-5MM-3/16"-SS
Bore Dia.
5 mm x 0.188 in
Outside Dia.
0.787 in (20.0 mm)
Overall Length
1.102 in (28.0 mm)
Length
1.102 in (28.0 mm)
Screw Size
M3
Fastening Dimensions
6000 RPM
Weight
0.1168 lbs
Material
303 Stainless Steel
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
0.98 Deg/Nm
Style
Clamp
Max. Angular Misalignment
3 deg
Max. Temp. Range (F)
-40°F to 350°F (-40°C to 176°C)
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.008 in (0.20 mm)
Dynamic Torque Non-Reversing
1.00 Nm
Axial Motion
0.005 in (0.13 mm)
Screw Material
Alloy Steel
B2 Shaft Penetration
0.535 in
Screw Seating Torque
2.1 Nm
Moment of Inertia
2.984x10<sup>-6</sup> kg-m<sup>2</sup>
Measurement Type
Inch/Metric
Number of Screws
2 ea
Screw Finish
Black Oxide
B1 Shaft Penetration
13.5 mm
Bore Tolerance
+0.001 in / -0.000 in (+0.025 mm / -0.000 mm)
Static Torque
2.00 Nm
Recommended Shaft Tolerance
+0.0000 in / -0.0005 in (+0.000 mm / -0.013 mm)
Dynamic Torque Reversing
0.50 Nm
Description
Ruland four beam couplings are zero-backlash and have a balanced design for reduced vibration at high speeds up to 6,000 RPM. This MW-series beam coupling is machined from a single piece of stainless steel and features two sets of two spiral cuts allowing for higher torque capacity and lower windup than single beam couplings. It has pure metric outer diameter and length dimensions to fit in a smaller envelope than Ruland P-series beam couplings for easier interchanges with single beam couplings. This coupling is clamp style and has 5mm x 0.188" bores, 0.787" (20.0mm) OD, and 1.102" (28.0mm) length. Stainless steel is used for higher torque capabilities than aluminum versions, however the coupling will have significantly higher inertia. This coupling is best suited for encoders. Hardware is metric and tests beyond DIN 912 12.9 standards for maximum torque capabilities. It is RoHS and REACH compliant.