  • Zoro # G3389175
/ea
Key Features
Bore Dia.
24 mm
Material
Black Oxide Steel
Outside Dia.
45 mm
Dimension Type
Metric
Width
15 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MSPB-24-F
Zoro #
G3389175
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Bore Dia.
24 mm
Outside Dia.
45 mm
Dimension Type
Metric
Width
15 mm
Screw Size
M6 x 16
Clearance Dia.
52.1 mm
Width Tolerance
+0.076 mm / -0.254 mm
Details
Material
Black Oxide Steel
Operating Temp. Range
-40°F to 350°F (-40°C to 176°C)
Screw Material
Alloy Steel
Weight
0.2685 lbs
System of Measurement
Screw Finish
Black Oxide
Screw Location (R)
17.50 mm
Style
Round
Bore Tolerance
+0.05 mm / +0.012 mm
Screw Seating Torque
16 Nm
Number of Screws
2 ea
Type
Two-Piece
Recommended Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
Description
Ruland clamp style shaft collars do not mar the shaft, are infinitely adjustable, and have superior holding power when compared to set screw collars. This two-piece shaft collar has a 24mm bore, 45mm OD, and 15mm width. It has a balanced design for better performance in high RPM applications. Tightly controlled face to bore perpendicularity is maintained (TIR of < 0.05mm) which is critical when the collar is used as a load bearing face, mechanical stop, or for component alignment. The work surface is identified by two grooves on the face allowing the user to easily identify which side is precision faced. The two-piece design allows this collar to be installed or serviced in-place without the need to remove adjacent components. Halves are mated throughout the manufacturing process for precise fit and increased holding power. This collar is stamped with the Ruland name and bore size for ease of identification. It is manufactured from 1215 lead-free steel to a fine burr-free finish with Ruland's proprietary black oxide formulation which creates a fine glossy appearance and increases holding power and corrosion resistance. Hardware tests beyond DIN 912 12.9 standards for maximum holding power. It is RoHS and REACH compliant.