  • Mfr # BCK50-35MM-1"-A
  • Zoro # G708677211
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
3.82 in
Axial Motion
0.03 in
Screw Material
Alloy Steel
Moment of Inertia
2.8 lb-in sq
Dynamic Torque Non-Reversing
675 lb-in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BCK50-35MM-1"-A
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
3.82 in
Bore Diameter 1
35 mm
Minimum Bore Diameter
1 in
Different Bore Sizes
Yes
Bore Diameter 2
1 in
Maximum Bore Diameter
35 mm
Coupling Outside Diameter
3.13 in
Keyway Width 2
1/4 in
Screw Length
25 mm
Hub Length
1.38 in
Screw Thread Size
M8
Keyway Depth 2
1/8 in
Length Through Bore 1
1.75 in
Keyway Width 1
10 mm
Length Through Bore 2
1.75 in
Clearance Diameter
3.13 in
Keyway Depth 1
3.3 mm
Details
Item
Bellows Coupling
Axial Motion
0.03 in
Screw Material
Alloy Steel
Moment of Inertia
2.8 lb-in sq
Dynamic Torque Non-Reversing
675 lb-in
Bore Tolerance
+0.001/-0.000 in
Dynamic Torque Reversing
337.5 lb-in
Hub Material Grade
2024
Hub Material
Aluminum
Bellows Material Grade
321
System of Measurement
Inch to Metric Bore
Bellows Material
Stainless Steel
Bellows Material Finish
None
Number of Locking Screws
2
Application
Encoders, Stepper / Servo
Screw Material Finish
Black Oxide
Features
Bore Type
Round Keyed
Maximum Operating Temperature
200 Degrees F
For Misalignment Type
Angular, Axial, Parallel
Parallel Misalignment
0.012 in
Zero Backlash
Yes
Full Bearing Support Required
Maximum Torque
1,350 lb-in
Maximum Speed
10,000 RPM
Torsional Stiffness
3,500 in-lb/Deg
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
Hub Material Finish
Sulfuric Anodized
Fastener Tightening Torque
39 N-m
Standards
Conflict Minerals Compliant, DIN 912 12.9 Screws, ISO 9001:2015, REACH Compliant, RoHS3 Compliant
Shaft Tolerance
+0.0000 in / -0.0005 in
Angular Misalignment
2 Degrees
Shaft Locking Type
Clamp On
Included Screws
(2) Hex Cap Screw
Description
Bellows Coupling, Bore Diameter 1 35 mm, Bore Diameter 2 1 in, Coupling Outside Diameter 3.13 in, Maximum Speed 10,000 RPM, Maximum Torque 1,350 lb-in, Hub Material Aluminum, Overall Length 3.82 in, Shaft Locking Type Clamp On, System of Measurement Inch to Metric Bore, Clearance Diameter 3.13 in, Bellows Material Stainless Steel, Different Bore Sizes Yes, Length Through Bore 1 1.75 in, Length Through Bore 2 1.75 in, Parallel Misalignment 0.012 in, Bore Type Round Keyed