  • Mfr # BCK50-45MM-1 1/4"-A
  • Zoro # G608677175
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
3.82 in
Axial Motion
0.03 in
Bore Tolerance
+0.001/-0.000 in
Screw Material
Alloy Steel
Dynamic Torque Reversing
337.5 lb-in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BCK50-45MM-1 1/4"-A
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
3.82 in
Maximum Bore Diameter
45 mm
Different Bore Sizes
Yes
Minimum Bore Diameter
1 1/4 in
Bore Diameter 2
1 1/4 in
Bore Diameter 1
45 mm
Coupling Outside Diameter
3.13 in
Keyway Depth 2
1/8 in
Clearance Diameter
3.13 in
Length Through Bore 2
1.75 in
Keyway Depth 1
3.8 mm
Keyway Width 2
1/4 in
Keyway Width 1
14 mm
Screw Length
25 mm
Screw Thread Size
M8
Hub Length
1.38 in
Length Through Bore 1
1.75 in
Details
Axial Motion
0.03 in
Bore Tolerance
+0.001/-0.000 in
Screw Material
Alloy Steel
Dynamic Torque Reversing
337.5 lb-in
Item
Bellows Coupling
Moment of Inertia
2.696 lb-in sq
Dynamic Torque Non-Reversing
675 lb-in
Bellows Material
Stainless Steel
Hub Material Grade
2024
Bellows Material Grade
321
System of Measurement
Inch to Metric Bore
Hub Material
Aluminum
Application
Encoders, Stepper / Servo
Features
Standards
Conflict Minerals Compliant, DIN 912 12.9 Screws, ISO 9001:2015, REACH Compliant, RoHS3 Compliant
Bore Type
Round Keyed
Maximum Operating Temperature
200 Degrees F
Fastener Tightening Torque
39 N-m
Maximum Torque
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
Full Bearing Support Required
Yes
Included Screws
(2) Hex Cap Screw
Angular Misalignment
2 Degrees
Maximum Speed
10,000 RPM
Parallel Misalignment
0.012 in
For Misalignment Type
Angular, Axial, Parallel
Bellows Material Finish
None
Shaft Tolerance
+0.0000 in / -0.0005 in
Number of Locking Screws
2
Torsional Stiffness
3,500 in-lb/Deg
Hub Material Finish
Sulfuric Anodized
Zero Backlash
Shaft Locking Type
Clamp On
Screw Material Finish
Black Oxide
Description
Bellows Coupling, Bore Diameter 1 45 mm, Bore Diameter 2 1 1/4 in, Coupling Outside Diameter 3.13 in, Maximum Speed 10,000 RPM, Maximum Torque 1,350 lb-in, Hub Material Aluminum, Overall Length 3.82 in, Shaft Locking Type Clamp On, System of Measurement Inch to Metric Bore, Clearance Diameter 3.13 in, Bellows Material Stainless Steel, Different Bore Sizes Yes, Length Through Bore 1 1.75 in, Length Through Bore 2 1.75 in, Parallel Misalignment 0.012 in, Bore Type Round Keyed