  • Mfr # MBC80-25-25-A
  • Zoro # G408677269
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
96.9 mm
Dynamic Torque Reversing
38 N-m
Bore Tolerance
+0.03/-0.00 mm
Moment of Inertia
0.0008309 kgf/m sq
Dynamic Torque Non-Reversing
76 N-m
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MBC80-25-25-A
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
96.9 mm
Bore Diameter 1
25 mm
Different Bore Sizes
No
Bore Diameter 2
25 mm
Coupling Outside Diameter
79.4 mm
Hub Length
34.93 mm
Length Through Bore 1
44.5 mm
Maximum Bore Diameter
25 mm
Minimum Bore Diameter
25 mm
Screw Length
25 mm
Clearance Diameter
79.4 mm
Length Through Bore 2
44.5 mm
Screw Thread Size
M8
Details
Item
Bellows Coupling
Dynamic Torque Reversing
38 N-m
Bore Tolerance
Moment of Inertia
0.0008309 kgf/m sq
Dynamic Torque Non-Reversing
76 N-m
Screw Material
Alloy Steel
Axial Motion
0.76 mm
Hub Material
Aluminum
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees C
Maximum Speed
10,000 RPM
Maximum Operating Temperature
93 Degrees C
Zero Backlash
Yes
System of Measurement
Metric
Features
Bellows Material Grade
321
Bellows Material
Stainless Steel
Standards
Conflict Minerals Compliant, DIN 912 12.9 Screws, ISO 9001:2015, REACH Compliant, RoHS3 Compliant
Hub Material Grade
2024
Application
Encoders, Stepper / Servo
Bellows Material Finish
None
Number of Locking Screws
2
Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
Full Bearing Support Required
Yes
Angular Misalignment
2 Degrees
Hub Material Finish
Sulfuric Anodized
For Misalignment Type
Angular, Axial, Parallel
Torsional Stiffness
395.5 N-m/Deg
Bore Type
Round
Shaft Locking Type
Clamp On
Fastener Tightening Torque
39 N-m
Included Screws
(2) Hex Cap Screw
Maximum Torque
152 N-m
Parallel Misalignment
0.3 mm
Screw Material Finish
Black Oxide
Description
Bellows Coupling, Bore Diameter 1 25 mm, Bore Diameter 2 25 mm, Coupling Outside Diameter 79.4 mm, Maximum Speed 10,000 RPM, Maximum Torque 152 N-m, Hub Material Aluminum, Overall Length 96.9 mm, Shaft Locking Type Clamp On, System of Measurement Metric, Clearance Diameter 79.4 mm, Bellows Material Stainless Steel, Different Bore Sizes No, Length Through Bore 1 44.5 mm, Length Through Bore 2 44.5 mm, Parallel Misalignment 0.3 mm, Bore Type Round, Dynamic Torque Non-Reversing 76 N-m