  • Mfr # MBC80-40-30-A
  • Zoro # G108677309
Overall Length
96.9 mm
Moment of Inertia
0.0008082 kgf/m sq
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
MBC80-40-30-A
Overall Length
96.9 mm
Coupling Outside Diameter
79.4 mm
Minimum Bore Diameter
30 mm
Bore Diameter 2
30 mm
Maximum Bore Diameter
40 mm
Bore Diameter 1
40 mm
Clearance Diameter
79.4 mm
Length Through Bore 1
44.5 mm
Hub Length
34.93 mm
Length Through Bore 2
44.5 mm
Screw Length
25 mm
Moment of Inertia
0.0008082 kgf/m sq
Axial Motion
0.76 mm
Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
Parallel Misalignment
0.3 mm
Description
Bellows Coupling, Bore Diameter 1 40 mm, Bore Diameter 2 30 mm, Coupling Outside Diameter 79.4 mm, Maximum Speed 10,000 RPM, Maximum Torque 152 N-m, Hub Material Aluminum, Overall Length 96.9 mm, Shaft Locking Type Clamp On, System of Measurement Metric, Clearance Diameter 79.4 mm, Bellows Material Stainless Steel, Different Bore Sizes Yes, Length Through Bore 1 44.5 mm, Length Through Bore 2 44.5 mm, Parallel Misalignment 0.3 mm, Bore Type Round, Dynamic Torque Non-Reversing 76 N-m