  • Mfr # MBCK70-30-30-A
  • Zoro # G708676962
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
87.4 mm
Moment of Inertia
0.003153 kgf/m sq
Dynamic Torque Reversing
26.3 N-m
Bore Tolerance
+0.03/-0.00 mm
Dynamic Torque Non-Reversing
52.25 N-m
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
MBCK70-30-30-A
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
87.4 mm
Bore Diameter 2
30 mm
Coupling Outside Diameter
69.9 mm
Different Bore Sizes
No
Bore Diameter 1
30 mm
Keyway Depth 1
3.3 mm
Minimum Bore Diameter
30 mm
Length Through Bore 1
40.2 mm
Keyway Width 1
8 mm
Keyway Width 2
8 mm
Hub Length
30.48 mm
Maximum Bore Diameter
30 mm
Length Through Bore 2
40.2 mm
Keyway Depth 2
3.3 mm
Screw Thread Size
M8
Details
Moment of Inertia
0.003153 kgf/m sq
Dynamic Torque Reversing
26.3 N-m
Bore Tolerance
Dynamic Torque Non-Reversing
52.25 N-m
Screw Material
Alloy Steel
Axial Motion
0.76 mm
Item
Bellows Coupling
Bore Type
Round Keyed
Maximum Speed
10,000 RPM
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees C
Standards
Conflict Minerals Compliant, DIN 912 12.9 Screws, ISO 9001:2015, REACH Compliant, RoHS3 Compliant
Bellows Material Grade
321
Features
Zero Backlash
Yes
Hub Material
Aluminum
System of Measurement
Metric
Bellows Material
Stainless Steel
Maximum Operating Temperature
93 Degrees C
Hub Material Grade
2024
Application
Encoders, Stepper / Servo
For Misalignment Type
Angular, Axial, Parallel
Full Bearing Support Required
Yes
Included Screws
(2) Hex Cap Screw
Shaft Tolerance
+0.0000 in / -0.0005 in
Angular Misalignment
2 Degrees
Fastener Tightening Torque
39 N-m
Screw Material Finish
Black Oxide
Maximum Torque
Shaft Locking Type
Clamp On
Number of Locking Screws
2
Hub Material Finish
Sulfuric Anodized
Bellows Material Finish
None
Parallel Misalignment
0.3 mm
Torsional Stiffness
237 N-m/Deg
Description
Bellows Coupling, Bore Diameter 1 30 mm, Bore Diameter 2 30 mm, Coupling Outside Diameter 69.9 mm, Maximum Speed 10,000 RPM, Maximum Torque 104.5 N-m, Hub Material Aluminum, Overall Length 87.4 mm, Shaft Locking Type Clamp On, System of Measurement Metric, Bellows Material Stainless Steel, Different Bore Sizes No, Length Through Bore 1 40.2 mm, Length Through Bore 2 40.2 mm, Parallel Misalignment 0.3 mm, Bore Type Round Keyed, Dynamic Torque Non-Reversing 52.25 N-m