  • Mfr # MBCK70-35-35-A
  • Zoro # G408677009
Overall Length
87.4 mm
Axial Motion
0.76 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
MBCK70-35-35-A
Overall Length
87.4 mm
Bore Diameter 1
35 mm
Different Bore Sizes
No
Coupling Outside Diameter
69.9 mm
Bore Diameter 2
35 mm
Keyway Depth 1
3.3 mm
Length Through Bore 1
40.2 mm
Minimum Bore Diameter
35 mm
Keyway Width 1
10 mm
Maximum Bore Diameter
35 mm
Hub Length
30.48 mm
Keyway Depth 2
3.3 mm
Length Through Bore 2
40.2 mm
Keyway Width 2
10 mm
Axial Motion
0.76 mm
Moment of Inertia
0.003518 kgf/m sq
Parallel Misalignment
0.3 mm
Shaft Tolerance
+0.0000 in / -0.0005 in
Description
Bellows Coupling, Bore Diameter 1 35 mm, Bore Diameter 2 35 mm, Coupling Outside Diameter 69.9 mm, Maximum Speed 10,000 RPM, Maximum Torque 104.5 N-m, Hub Material Aluminum, Overall Length 87.4 mm, Shaft Locking Type Clamp On, System of Measurement Metric, Bellows Material Stainless Steel, Different Bore Sizes No, Length Through Bore 1 40.2 mm, Length Through Bore 2 40.2 mm, Parallel Misalignment 0.3 mm, Bore Type Round Keyed, Dynamic Torque Non-Reversing 52.25 N-m