  • Mfr # MBCK80-35-25-A
  • Zoro # G408676965
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
96.9 mm
Moment of Inertia
0.0008195 kgf/m sq
Axial Motion
0.76 mm
Dynamic Torque Non-Reversing
76 N-m
Screw Material
Alloy Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
MBCK80-35-25-A
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
96.9 mm
Minimum Bore Diameter
25 mm
Bore Diameter 1
35 mm
Different Bore Sizes
Yes
Maximum Bore Diameter
35 mm
Coupling Outside Diameter
79.4 mm
Bore Diameter 2
25 mm
Clearance Diameter
79.4 mm
Keyway Width 2
8 mm
Keyway Depth 2
3.3 mm
Keyway Width 1
10 mm
Length Through Bore 2
44.5 mm
Keyway Depth 1
3.3 mm
Screw Length
25 mm
Length Through Bore 1
44.5 mm
Screw Thread Size
M8
Hub Length
34.93 mm
Details
Moment of Inertia
0.0008195 kgf/m sq
Item
Bellows Coupling
Axial Motion
0.76 mm
Dynamic Torque Non-Reversing
76 N-m
Screw Material
Alloy Steel
Bore Tolerance
+0.03/-0.00 mm
Dynamic Torque Reversing
38 N-m
Bore Type
Round Keyed
Standards
Conflict Minerals Compliant, DIN 912 12.9 Screws, ISO 9001:2015, REACH Compliant, RoHS3 Compliant
Bellows Material Grade
321
Maximum Speed
10,000 RPM
System of Measurement
Metric
Zero Backlash
Yes
Maximum Operating Temperature
93 Degrees C
Hub Material Grade
2024
Features
Hub Material
Aluminum
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees C
Bellows Material
Stainless Steel
Application
Encoders, Stepper / Servo
Fastener Tightening Torque
39 N-m
Hub Material Finish
Sulfuric Anodized
Number of Locking Screws
2
Maximum Torque
152 N-m
Angular Misalignment
2 Degrees
Shaft Locking Type
Clamp On
Included Screws
(2) Hex Cap Screw
Screw Material Finish
Black Oxide
Parallel Misalignment
0.3 mm
For Misalignment Type
Angular, Axial, Parallel
Full Bearing Support Required
Torsional Stiffness
395.5 N-m/Deg
Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
Bellows Material Finish
None
Description
Bellows Coupling, Bore Diameter 1 35 mm, Bore Diameter 2 25 mm, Coupling Outside Diameter 79.4 mm, Maximum Speed 10,000 RPM, Maximum Torque 152 N-m, Hub Material Aluminum, Overall Length 96.9 mm, Shaft Locking Type Clamp On, System of Measurement Metric, Clearance Diameter 79.4 mm, Bellows Material Stainless Steel, Different Bore Sizes Yes, Length Through Bore 1 44.5 mm, Length Through Bore 2 44.5 mm, Parallel Misalignment 0.3 mm, Bore Type Round Keyed, Dynamic Torque Non-Reversing 76 N-m