  • Mfr # MBCK80-35-30-A
  • Zoro # G508676964
Overall Length
96.9 mm
Moment of Inertia
0.0008157 kgf/m sq
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MBCK80-35-30-A
Overall Length
96.9 mm
Minimum Bore Diameter
30 mm
Maximum Bore Diameter
35 mm
Bore Diameter 1
35 mm
Coupling Outside Diameter
79.4 mm
Bore Diameter 2
30 mm
Keyway Depth 2
3.3 mm
Length Through Bore 1
44.5 mm
Hub Length
34.93 mm
Clearance Diameter
79.4 mm
Screw Length
25 mm
Keyway Width 2
8 mm
Keyway Width 1
10 mm
Length Through Bore 2
44.5 mm
Keyway Depth 1
3.3 mm
Moment of Inertia
0.0008157 kgf/m sq
Axial Motion
0.76 mm
Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
Parallel Misalignment
0.3 mm
Description
Bellows Coupling, Bore Diameter 1 35 mm, Bore Diameter 2 30 mm, Coupling Outside Diameter 79.4 mm, Maximum Speed 10,000 RPM, Maximum Torque 152 N-m, Hub Material Aluminum, Overall Length 96.9 mm, Shaft Locking Type Clamp On, System of Measurement Metric, Clearance Diameter 79.4 mm, Bellows Material Stainless Steel, Different Bore Sizes Yes, Length Through Bore 1 44.5 mm, Length Through Bore 2 44.5 mm, Parallel Misalignment 0.3 mm, Bore Type Round Keyed, Dynamic Torque Non-Reversing 76 N-m