  • Mfr # MBCK80-40-35-A
  • Zoro # G308677031
Overall Length
96.9 mm
Moment of Inertia
0.0007991 kgf/m sq
Axial Motion
0.76 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MBCK80-40-35-A
Overall Length
96.9 mm
Maximum Bore Diameter
40 mm
Bore Diameter 2
35 mm
Bore Diameter 1
40 mm
Minimum Bore Diameter
35 mm
Coupling Outside Diameter
79.4 mm
Hub Length
34.93 mm
Length Through Bore 1
44.5 mm
Keyway Width 1
12 mm
Keyway Width 2
10 mm
Keyway Depth 2
3.3 mm
Clearance Diameter
79.4 mm
Keyway Depth 1
3.3 mm
Screw Length
25 mm
Length Through Bore 2
44.5 mm
Details
Moment of Inertia
0.0007991 kgf/m sq
Axial Motion
0.76 mm
Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
Parallel Misalignment
0.3 mm
Description
Bellows Coupling, Bore Diameter 1 40 mm, Bore Diameter 2 35 mm, Coupling Outside Diameter 79.4 mm, Maximum Speed 10,000 RPM, Maximum Torque 152 N-m, Hub Material Aluminum, Overall Length 96.9 mm, Shaft Locking Type Clamp On, System of Measurement Metric, Clearance Diameter 79.4 mm, Bellows Material Stainless Steel, Different Bore Sizes Yes, Length Through Bore 1 44.5 mm, Length Through Bore 2 44.5 mm, Parallel Misalignment 0.3 mm, Bore Type Round Keyed, Dynamic Torque Non-Reversing 76 N-m