  • Zoro # G3403750
Key Features
Bore Dia.
0.750 in x 19 mm
Max. RPM
10000 RPM
Outside Dia.
1.625 in (41.3 mm)
Overall Length
2.000 in (50.8 mm)
Material
Anodized Aluminum
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BC26-3/4"-19MM-A
Zoro #
G3403750
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Bore Dia.
0.750 in x 19 mm
Outside Dia.
1.625 in (41.3 mm)
Overall Length
2.000 in (50.8 mm)
Screw Size
M4
Length
2.000 in (50.8 mm)
Fastening Dimensions
Metric
Details
Max. RPM
10000 RPM
Material
Anodized Aluminum
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
550 lb-in/Deg (63 Nm/Deg)
Max. Temp. Range (F)
-40°F to 200°F (-40°C to 93°C)
Style
Clamp
Max. Angular Misalignment
2.0 deg
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.010 in (0.25 mm)
Weight
0.2588 lbs
B1 Shaft Penetration
0.946 in
Bore Tolerance
+0.001 in / -0.000 in (+0.03 mm / -0.00 mm)
Recommended Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
Dynamic Torque Reversing
62.5 lb-in (7.00 Nm)
B2 Shaft Penetration
24 mm
Dynamic Torque Non-Reversing
125 lb-in (14.00 Nm)
Screw Finish
Black Oxide
Screw Material
Alloy Steel
Measurement Type
Inch/Metric
Number of Screws
2 ea
Screw Seating Torque
4.6 Nm
Static Torque
250 lb-in (28.0 Nm)
Axial Motion
0.020 in (0.50 mm)
Description
Ruland standard length bellows couplings are a high torque zero-backlash coupling commonly found in responsive systems on semiconductor, solar, test and measurement, and printing equipment. This clamp type bellows coupling consists of two anodized aluminum hubs and a stainless steel bellows creating a lightweight low inertia coupling. It has 0.750" x 19mm bores, 1.625" (41.3mm) OD, and 2.000" (50.8mm) length. This coupling has a four convolution bellows for higher torque and torsional stiffness capabilities than equivalent couplings with more convolutions. The bellows are able to flex while remaining rigid under torsional loads allowing for all types of misalignment to be accommodated. This bellows coupling has a balanced design for reduced vibration at high speeds of up to 10,000 RPM. Hardware is metric and tests beyond DIN 912 12.9 standards. It is RoHS and REACH compliant.