  • Mfr # MBC41-13-13-A
  • Zoro # G3427849
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Bore Dia.
13 mm x 13 mm
Max. RPM
10000 RPM
Outside Dia.
41.3 mm
Overall Length
50.8 mm
Max. Temp. Range (F)
-40°F to 200°F (-40°C to 93°C)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MBC41-13-13-A
Country of Origin
United States
Dimensions
Bore Dia.
13 mm x 13 mm
Outside Dia.
41.3 mm
Overall Length
50.8 mm
Screw Size
M4
Length
50.8 mm
Fastening Dimensions
Metric
Details
Max. RPM
10000 RPM
Max. Temp. Range (F)
-40°F to 200°F (-40°C to 93°C)
Style
Clamp
Material
Anodized Aluminum
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
63 Nm/Deg
Max. Angular Misalignment
2.0 deg
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.25 mm
Weight
0.2908 lbs
Axial Motion
0.50 mm
Measurement Type
Metric
B1 Shaft Penetration
24.0 mm
Screw Seating Torque
4.6 Nm
Static Torque
28.0 Nm
Dynamic Torque Non-Reversing
14.00 Nm
B2 Shaft Penetration
24.0 mm
Dynamic Torque Reversing
7.00 Nm
Screw Material
Alloy Steel
Bore Tolerance
+0.03 mm / -0.00 mm
Number of Screws
2 ea
Screw Finish
Black Oxide
Description
Ruland standard length bellows couplings are a high torque zero-backlash coupling commonly found in responsive systems on semiconductor, solar, test and measurement, and printing equipment. This clamp type bellows coupling consists of two anodized aluminum hubs and a stainless steel bellows creating a lightweight low inertia coupling. It has 13mm x 13mm bores, 41.3mm OD, and 50.8mm length. This coupling has a four convolution bellows for higher torque and torsional stiffness capabilities than equivalent couplings with more convolutions. The bellows are able to flex while remaining rigid under torsional loads allowing for all types of misalignment to be accommodated. This bellows coupling has a balanced design for reduced vibration at high speeds of up to 10,000 RPM. Hardware is metric and tests beyond DIN 912 12.9 standards. It is RoHS and REACH compliant.