  • Mfr # BC26-15MM-1/2"-A
  • Zoro # G3426677
Bore Dia.
15 mm x 0.500 in
Outside Dia.
1.625 in (41.3 mm)
Overall Length
2.000 in (50.8 mm)
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.010 in (0.25 mm)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BC26-15MM-1/2"-A
Bore Dia.
15 mm x 0.500 in
Outside Dia.
1.625 in (41.3 mm)
Overall Length
2.000 in (50.8 mm)
Length
2.000 in (50.8 mm)
0.010 in (0.25 mm)
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
550 lb-in/Deg (63 Nm/Deg)
Max. Temp. Range (F)
-40°F to 200°F (-40°C to 93°C)
Weight
0.2866 lbs
B2 Shaft Penetration
0.946 in
Screw Seating Torque
4.6 Nm
B1 Shaft Penetration
24 mm
Static Torque
250 lb-in (28.0 Nm)
Bore Tolerance
+0.001 in / -0.000 in (+0.03 mm / -0.00 mm)
Recommended Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
Dynamic Torque Reversing
62.5 lb-in (7.00 Nm)
Axial Motion
0.020 in (0.50 mm)
Dynamic Torque Non-Reversing
125 lb-in (14.00 Nm)
Description
Ruland standard length bellows couplings are a high torque zero-backlash coupling commonly found in responsive systems on semiconductor, solar, test and measurement, and printing equipment. This clamp type bellows coupling consists of two anodized aluminum hubs and a stainless steel bellows creating a lightweight low inertia coupling. It has 15mm x 0.500" bores, 1.625" (41.3mm) OD, and 2.000" (50.8mm) length. This coupling has a four convolution bellows for higher torque and torsional stiffness capabilities than equivalent couplings with more convolutions. The bellows are able to flex while remaining rigid under torsional loads allowing for all types of misalignment to be accommodated. This bellows coupling has a balanced design for reduced vibration at high speeds of up to 10,000 RPM. Hardware is metric and tests beyond DIN 912 12.9 standards. It is RoHS and REACH compliant.