  • Mfr # BC26-18MM-5/8"-A
  • Zoro # G3415608
Bore Dia.
18 mm x 0.625 in
Outside Dia.
1.625 in (41.3 mm)
Overall Length
2.000 in (50.8 mm)
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
550 lb-in/Deg (63 Nm/Deg)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BC26-18MM-5/8"-A
Bore Dia.
18 mm x 0.625 in
Outside Dia.
1.625 in (41.3 mm)
Overall Length
2.000 in (50.8 mm)
Length
2.000 in (50.8 mm)
550 lb-in/Deg (63 Nm/Deg)
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.010 in (0.25 mm)
Max. Temp. Range (F)
-40°F to 200°F (-40°C to 93°C)
Weight
0.271 lbs
Recommended Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
B2 Shaft Penetration
0.946 in
Axial Motion
0.020 in (0.50 mm)
Dynamic Torque Reversing
62.5 lb-in (7.00 Nm)
Bore Tolerance
+0.001 in / -0.000 in (+0.03 mm / -0.00 mm)
Static Torque
250 lb-in (28.0 Nm)
Screw Seating Torque
4.6 Nm
B1 Shaft Penetration
24 mm
Dynamic Torque Non-Reversing
125 lb-in (14.00 Nm)
Description
Ruland standard length bellows couplings are a high torque zero-backlash coupling commonly found in responsive systems on semiconductor, solar, test and measurement, and printing equipment. This clamp type bellows coupling consists of two anodized aluminum hubs and a stainless steel bellows creating a lightweight low inertia coupling. It has 18mm x 0.625" bores, 1.625" (41.3mm) OD, and 2.000" (50.8mm) length. This coupling has a four convolution bellows for higher torque and torsional stiffness capabilities than equivalent couplings with more convolutions. The bellows are able to flex while remaining rigid under torsional loads allowing for all types of misalignment to be accommodated. This bellows coupling has a balanced design for reduced vibration at high speeds of up to 10,000 RPM. Hardware is metric and tests beyond DIN 912 12.9 standards. It is RoHS and REACH compliant.