  • Mfr # BC26-20MM-1/2"-A
  • Zoro # G3411995
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Bore Dia.
20 mm x 0.500 in
Max. RPM
10000 RPM
Outside Dia.
1.625 in (41.3 mm)
Overall Length
2.000 in (50.8 mm)
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
550 lb-in/Deg (63 Nm/Deg)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BC26-20MM-1/2"-A
Country of Origin
United States
Dimensions
Bore Dia.
20 mm x 0.500 in
Outside Dia.
1.625 in (41.3 mm)
Overall Length
2.000 in (50.8 mm)
Screw Size
M4
Length
2.000 in (50.8 mm)
Fastening Dimensions
Metric
Details
Max. RPM
10000 RPM
550 lb-in/Deg (63 Nm/Deg)
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.010 in (0.25 mm)
Style
Clamp
Max. Angular Misalignment
2.0 deg
Material
Anodized Aluminum
Max. Temp. Range (F)
-40°F to 200°F (-40°C to 93°C)
Weight
0.2724 lbs
Dynamic Torque Reversing
62.5 lb-in (7.00 Nm)
Dynamic Torque Non-Reversing
125 lb-in (14.00 Nm)
Measurement Type
Inch/Metric
B1 Shaft Penetration
24 mm
Axial Motion
0.020 in (0.50 mm)
Screw Seating Torque
4.6 Nm
Screw Material
Alloy Steel
Bore Tolerance
+0.001 in / -0.000 in (+0.03 mm / -0.00 mm)
Screw Finish
Black Oxide
B2 Shaft Penetration
0.946 in
Recommended Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
Number of Screws
2 ea
Static Torque
250 lb-in (28.0 Nm)
Description
Ruland standard length bellows couplings are a high torque zero-backlash coupling commonly found in responsive systems on semiconductor, solar, test and measurement, and printing equipment. This clamp type bellows coupling consists of two anodized aluminum hubs and a stainless steel bellows creating a lightweight low inertia coupling. It has 20mm x 0.500" bores, 1.625" (41.3mm) OD, and 2.000" (50.8mm) length. This coupling has a four convolution bellows for higher torque and torsional stiffness capabilities than equivalent couplings with more convolutions. The bellows are able to flex while remaining rigid under torsional loads allowing for all types of misalignment to be accommodated. This bellows coupling has a balanced design for reduced vibration at high speeds of up to 10,000 RPM. Hardware is metric and tests beyond DIN 912 12.9 standards. It is RoHS and REACH compliant.