  • Mfr # BC36-32MM-7/8"-A
  • Zoro # G3414874
Bore Dia.
32 mm x 0.875 in
Outside Dia.
2.250 in
Overall Length
3.200 in
Max. Temp. Range (F)
-40°F to 200°F (-40°C to 93°C)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BC36-32MM-7/8"-A
Bore Dia.
32 mm x 0.875 in
Outside Dia.
2.250 in
Overall Length
3.200 in
Length
3.200 in
Max. Temp. Range (F)
-40°F to 200°F (-40°C to 93°C)
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.012 in
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
00 Nm)
Weight
0.70315 lbs
Screw Seating Torque
16 Nm
Dynamic Torque Non-Reversing
265 lb-in (30.00 Nm)
Bore Tolerance
+0.001 in / -0.000 in (+0.03 mm / -0.00 mm)
Measurement Type
Inch/Metric
B1 Shaft Penetration
1.496 in
Static Torque
530 lb-in (60.00 Nm)
B2 Shaft Penetration
1.496 in
Recommended Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
Dynamic Torque Reversing
132 lb-in (15
Description
Ruland standard length bellows couplings are a high torque zero-backlash coupling commonly found in responsive systems on semiconductor, solar, test and measurement, and printing equipment. This clamp type bellows coupling consists of two anodized aluminum hubs and a stainless steel bellows creating a lightweight low inertia coupling. It has 32mm x 0.875" bores, 2.250" (57.2mm) OD, and 3.200" (81.3mm) length. This coupling has a four convolution bellows for higher torque and torsional stiffness capabilities than equivalent couplings with more convolutions. The bellows are able to flex while remaining rigid under torsional loads allowing for all types of misalignment to be accommodated. This bellows coupling has a balanced design for reduced vibration at high speeds of up to 10,000 RPM. Hardware is metric and tests beyond DIN 912 12.9 standards. It is RoHS and REACH compliant.