  • Mfr # MBC57-32-30-A
  • Zoro # G3416509
Bore Dia.
32 mm x 30 mm
Outside Dia.
57.2 mm
Overall Length
81.3 mm
Style
Clamp
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MBC57-32-30-A
Bore Dia.
32 mm x 30 mm
Outside Dia.
57.2 mm
Overall Length
81.3 mm
Screw Size
M6
Length
81.3 mm
Fastening Dimensions
Style
Clamp
Max. Angular Misalignment
2.0 deg
Max. Temp. Range (F)
-40°F to 200°F (-40°C to 93°C)
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
135 Nm/Deg
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.30 mm
Material
Anodized Aluminum
Weight
0.653659 lbs
Dynamic Torque Non-Reversing
30.00 Nm
Static Torque
60.00 Nm
Axial Motion
0.75 mm
Number of Screws
2 ea
Dynamic Torque Reversing
15.00 Nm
Screw Finish
Alloy Steel
Measurement Type
Metric
B1 Shaft Penetration
38 mm
Screw Seating Torque
16 Nm
B2 Shaft Penetration
38 mm
Description
Ruland standard length bellows couplings are a high torque zero-backlash coupling commonly found in responsive systems on semiconductor, solar, test and measurement, and printing equipment. This clamp type bellows coupling consists of two anodized aluminum hubs and a stainless steel bellows creating a lightweight low inertia coupling. It has 32mm x 30mm bores, 57.2mm OD, and 81.3mm length. This coupling has a four convolution bellows for higher torque and torsional stiffness capabilities than equivalent couplings with more convolutions. The bellows are able to flex while remaining rigid under torsional loads allowing for all types of misalignment to be accommodated. This bellows coupling has a balanced design for reduced vibration at high speeds of up to 10,000 RPM. Hardware is metric and tests beyond DIN 912 12.9 standards. It is RoHS and REACH compliant.