  • Mfr # MBC57-32-32-A
  • Zoro # G3418076
Bore Dia.
32 mm x 32 mm
Outside Dia.
57.2 mm
Overall Length
81.3 mm
Screw Size
M6
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
MBC57-32-32-A
Bore Dia.
32 mm x 32 mm
Outside Dia.
57.2 mm
Overall Length
81.3 mm
Screw Size
M6
Length
81.3 mm
Fastening Dimensions
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.30 mm
Style
Clamp
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
135 Nm/Deg
Max. Temp. Range (F)
-40°F to 200°F (-40°C to 93°C)
Max. Angular Misalignment
2.0 deg
Weight
0.63847 lbs
Screw Seating Torque
16 Nm
B2 Shaft Penetration
38 mm
Screw Finish
Black Oxide
Measurement Type
Metric
Number of Screws
2 ea
Screw Material
Alloy Steel
B1 Shaft Penetration
38 mm
Dynamic Torque Reversing
15.00 Nm
Dynamic Torque Non-Reversing
30.00 Nm
Axial Motion
0.75 mm
Static Torque
60.00 Nm
Description
Ruland standard length bellows couplings are a high torque zero-backlash coupling commonly found in responsive systems on semiconductor, solar, test and measurement, and printing equipment. This clamp type bellows coupling consists of two anodized aluminum hubs and a stainless steel bellows creating a lightweight low inertia coupling. It has 32mm x 32mm bores, 57.2mm OD, and 81.3mm length. This coupling has a four convolution bellows for higher torque and torsional stiffness capabilities than equivalent couplings with more convolutions. The bellows are able to flex while remaining rigid under torsional loads allowing for all types of misalignment to be accommodated. This bellows coupling has a balanced design for reduced vibration at high speeds of up to 10,000 RPM. Hardware is metric and tests beyond DIN 912 12.9 standards. It is RoHS and REACH compliant.