  • Mfr # MOCC41-11-A
  • Zoro # G7098749
/ea
Key Features
Bore Dia.
11 mm
Max. RPM
4500 RPM
Outside Dia.
1.625 in (41.3 mm)
Overall Length
2.000 in (50.8 mm)
Material
Aluminum
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
MOCC41-11-A
Country of Origin
United States
Dimensions
Bore Dia.
11 mm
Outside Dia.
1.625 in (41.3 mm)
Overall Length
2.000 in (50.8 mm)
Set Screw Size
M4
Fastening Dimensions
Metric
Hub Width
18.0 mm
Details
Max. RPM
4500 RPM
Item
Clamp Oldham Coupling Hub,11mm,Alum
Material
Aluminum
Finish
Black Anodized
Style
Clamp with Keyway
Keyway (mm)
4 mm
Screw Seating Torque
4.6 Nm
Recommended Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
Bore Tolerance
+0.03 mm / -0.00 mm
Screw Material
Alloy Steel
Screw Finish
Black Oxide
B1 Shaft Penetration
18.0 mm