  • Mfr # MOCC51-13-A
  • Zoro # G7098721
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Bore Dia.
13 mm
Outside Dia.
2.000 in (50.8 mm)
Overall Length
2.350 in (59.7 mm)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MOCC51-13-A
Bore Dia.
13 mm
Outside Dia.
2.000 in (50.8 mm)
Overall Length
2.350 in (59.7 mm)
Hub Width
20.8 mm
Fastening Dimensions
Metric
Set Screw Size
Item
Clamp Oldham Coupling Hub,13mm,Alum
Keyway (mm)
5 mm
Style
Clamp with Keyway
Material
Aluminum
Recommended Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
Bore Tolerance
+0.03 mm / -0.00 mm
Screw Finish
Alloy Steel
Measurement Type
Metric
Number of Screws
1 ea
B1 Shaft Penetration
20.8 mm
Screw Seating Torque
9.5 Nm