  • Mfr # MOCC41-17-A
  • Zoro # G7098773
/ea
Key Features
Bore Dia.
17 mm
Max. RPM
4500 RPM
Outside Dia.
1.625 in (41.3 mm)
Overall Length
2.000 in (50.8 mm)
Keyway (mm)
5 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MOCC41-17-A
Country of Origin
United States
Dimensions
Bore Dia.
17 mm
Outside Dia.
1.625 in (41.3 mm)
Overall Length
2.000 in (50.8 mm)
Fastening Dimensions
Metric
Hub Width
18.0 mm
Set Screw Size
M4
Details
Max. RPM
4500 RPM
Item
Clamp Oldham Coupling Hub,17mm,Alum
Keyway (mm)
5 mm
Style
Clamp with Keyway
Finish
Black Anodized
Material
Aluminum
Screw Material
Alloy Steel
Screw Seating Torque
4.6 Nm
Number of Screws
1 ea
Screw Finish
Black Oxide
Recommended Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
Measurement Type
Metric
B1 Shaft Penetration
18.0 mm
Bore Tolerance
+0.03 mm / -0.00 mm