  • Mfr # MOCT57-22-A
  • Zoro # G7098889
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Bore Dia.
22 mm
Outside Dia.
2.250 in (57.2 mm)
Overall Length
3.100 in (78.7 mm)
Material
Aluminum
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
MOCT57-22-A
Bore Dia.
22 mm
Outside Dia.
2.250 in (57.2 mm)
Overall Length
3.100 in (78.7 mm)
Hub Width
28.7 mm
Set Screw Size
M6
Fastening Dimensions
Item
Clamp Oldham Coupling Hub,22mm,Alum
Material
Black Anodized
Style
Clamp
Screw Material
Alloy Steel
Measurement Type
Metric
Number of Screws
1 ea
B1 Shaft Penetration
28.7 mm
Recommended Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
Screw Finish
Black Oxide
Bore Tolerance
+0.03 mm / -0.00 mm
Screw Seating Torque
16 Nm