  • Mfr # MOCT57-24-A
  • Zoro # G7099071
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Bore Dia.
24 mm
Max. RPM
4500 RPM
Outside Dia.
2.250 in (57.2 mm)
Overall Length
3.100 in (78.7 mm)
Style
Clamp
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MOCT57-24-A
Country of Origin
United States
Dimensions
Bore Dia.
24 mm
Outside Dia.
2.250 in (57.2 mm)
Overall Length
3.100 in (78.7 mm)
Set Screw Size
M6
Fastening Dimensions
Metric
Hub Width
28.7 mm
Details
Max. RPM
4500 RPM
Item
Clamp Oldham Coupling Hub,24mm,Alum
Style
Clamp
Finish
Black Anodized
Material
Aluminum
Screw Seating Torque
16 Nm
Bore Tolerance
+0.03 mm / -0.00 mm
B1 Shaft Penetration
28.7 mm
Measurement Type
Metric
Recommended Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm