CntrlFlx Cplng Hub, Double, Bore 18mm, OD56.0mm, Aluminum, MCPTD56-18-A
  • Mfr # MCPTD56-18-A
  • Zoro # G3394005
Bore Dia.
18 mm
Outside Dia.
2.205 in (56.0 mm)
Overall Length
2.008 in (51.0 mm)
Weight
0.176 lbs
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
MCPTD56-18-A
Bore Dia.
18 mm
Outside Dia.
2.205 in (56.0 mm)
Overall Length
2.008 in (51.0 mm)
Set Screw Size
M5
Hub Width
12.0 mm
Weight
0.176 lbs
Style
Clamp, Thin Hub
Max. Temp. Range (F)
-22°F to 175°F (-30°C to 79°C)
Screw Type
Clamp, Thin Hub
B1 Shaft Penetration
12.0 mm
Bore Tolerance
+0.06 mm / +0.02 mm
Screw Seating Torque
5.7 Nm
Recommended Shaft Tolerance
+0.0000 in / -0.0005 in
Description
Ruland supplied Controlflex couplings are a lightweight, low inertia, and zero-backlash coupling designed for use in encoders, tachometers, resolvers, and light duty power transmission applications. This clamp style double insert type thin hub requires the user to mate it with one other hub and two acetal inserts. The multiple piece construction allows for a highly customizable coupling that easily combines clamp hubs with inch, metric, keyed, and keyless bores. This hub has a 18mm bore, 56.0mm OD, and 12.0mm length. It has a narrow width for use in applications with short shafts that may not be able to protrude completely through the clamp of a regularly sized hub. The use of two inserts allows for higher torque capacity than single insert styles. It is longer than equivalent single insert Controlflex types to couple systems with wide distances between shaft ends. It has a balanced design and can accommodate speeds of up to 10000 RPM. This Controlflex hub is RoHS and REACH compliant and manufactured by Schmidt Kupplung in Germany.